Soru : Uz.Dr.Nijat Bakhshaliyev
Cevap: Yrd.Doç.Dr.Uğur Canpolat
Yardımcı Editör: Yrd.Doç.Dr.Servet Altay

A) Hastaya özgün öneriler ;

Stent takıldıktan sonra damar duvarına hemen tutunur. Genel olarak 6-8 hafta süren stent endotelizasyonu sonrası damara tutunmasının daha da güçlendiği düşünülmektedir. Bazı klinisyenler, koroner stentli hastalarda MRG’nin endotelizasyondan sonra güvenli olacağını düşünmektedir. Çünkü endotelizasyon stentlerin yerinden oynamasını belirgin şekilde engeller. Bu olaya bağlı olarak, hastalara stent takılmasını takiben 6-8 hafta sonra MRG yapılabileceği görüşü oluşmuştur. Ancak bu süreyi destekleyen yeterli klinik veri yoktur. Yaygın olan genel görüş, MRG’nin elektif ya da akut koroner sendrom nedeniyle stent takılmasından sonra herhangi bir zamanda yapılabileceğidir. Şu ana kadar yapılan çalışmalardan elde edilen veriler bunu desteklemektedir. Sık olarak kullanılan ilaç kaplı stentlerle yapılan çalışmalarda, çıplak stentlere benzer şekilde, MRG’nin erken dönemde (1-3 gün içerisinde) güvenle yapılabileceği gösterilmiştir. Birçok koroner ve periferik vasküler stent “MR güvenli”, geri kalanlar ise “MR koşullu” olarak etiketlenmiştir. Dolayısıyla yukarıda tanımlanan hastaya MRG güvenle çekilebilir.

Yardımcı Editör Notu:
Koroner ve periferik vasküler stentlerin çoğu paslanmaz çelik veya nitinolden yapılmıştır. Bazı stentler değişken miktarda platinum, kobalt alışımı, altın, tantalum, MP53N veya diğer metaller içerir. Bu nedenle koroner ve periferik vasküler stentlerin çoğu ya non-ferromanyetiktir ya da zayıf ferromanyetiktir. Stent implantasyonu yapılmış hastaların katıldığı geniş çaplı çalışmalar bu hastalarda 3T ve altındaki MRI ile istenilen zaman güvenli görüntüleme yapılabileceğini ortaya koymuştur. Genelde hastanelerde rutin kullanılan MRI cihazları 3T ve altındadır. Böyle bir cihazla görüntülenme yapılması herhangi bir kontrendikasyon oluşturmamaktadır.

Bölüm Editörü Notu:
Stent üreticisi firmalar tarafından stent implantasyonu sonrası MR çekimi için en az 4 hafta beklenmesi önerilmekle beraber yapılan araştırmalar stent implantasyonu sonrası erken dönemde 3T ve altında MR cihazlarıyla güvenle görüntüleme yapılabileceğini göstermiştir.

Anahtar Kelimeler: