Editör: Prof. Dr. Necla Özer
Soru :
Uz. Dr. Nijat Bakshaliyev
Cevap: Yrd. Doç. Dr Uğur Canpolat
Yardımcı Editör :  Uzm. Dr. Yiğit Çanga

A) Hastaya özgün ve genel öneriler;

Öncelikli olarak hastanın düzeltilebilir/önlenebilir AF nedenleri açısından sorgulanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. İlaç/madde kullanımı ve ailede AF öyküsü sorgulanmalı, tiroid fonksiyon testleri de içeren kan tetkikleri ve EKO yapılmalıdır. Eğer altta yatan yapısal kalp hastalığı ya da düzeltilebilir/önlenebilir neden yoksa “lone paroksismal AF” olarak adlandırılır. Ataklar kendiliğinden sonlandığı için, herhangi bir tedavi almadan hastanın yarışmalı sporlara (sportif aktivite) katılımında engel yoktur. Ancak bazı yayınlarda atletlerde ağır egzersiz sonrası artmış AF riski bildirilmiş olması nedeniyle, hastanın hız kontrolü ya da antiaritmik ilaç ihtiyacını da ortadan kaldırmak istenilirse, hastanın da tercihi göz önünde bulundurularak tecrübeli bir merkezde yapılmak üzere ilk tercih olarak AF ablasyonu önerilelebilir.

Yardımcı Editör Notu:
Hastanın spor yapmasında sakınca yoktur. BB ve KKB hastanın efor kapasitesini olumsuz etkileyeceği için önerilmemektedir. Bu hastalarda ilaç cepte (pill in the pocket) stratejisi uygun olacaktır. Bu amaçla rythmonorm kullanılabilir. Hasta rythmonorm kullandıktan sonra AF ritmi persiste ettiği sürece ve iki yarı-ömür süresi geçene kadar spor yapmamalıdır. Ayrıca ESC kılavuzu atletler için AF ablasyonunu sınıf IIa (kanıt düzeyi B) olarak önermektedir.

Bölüm Editörü Notu:
EHRA tarafından 2016 yılında atriyal fibrillasyonun önlenmesiyle ilgili öneriler yayınlanmıştır. Bu önerilerde ağır egzersizin AKÖ ve AF riskini arttırdığı ama devamlı yapılan orta derecede egzersizlerin AF gelişimini azalttığı belirtilmektedir. Paroksismal AF olan hastalarda bu örnekte olduğu gibi orta derece düzenli egzersizler teşvik edilmelidir.