Editör: Doç. Dr. Okan Gülel
Soru: Uz. Dr. Özcan Başaran
Cevap: Yrd. Doç. Dr. Feyzullah Beşli
Yardımcı Editör: Uz.Dr.Ümit Yaşar Sinan

A) Hastaya özgün öneriler ;

MR cihazlarının özellikleri : MR cihazları güçlerine göre 3 Tesla (T), 1.5 T ve 1.5 T altı olarak sınıflandırılabilir. Güç arttıkça tahmin edileceği gibi görüntüleme gücü de artmaktadır. Ülkemizde kullanılan MR cihazlarının büyük bölümü 1.5 T ve 3 T’dir. MR, iki özelliği nedeniyle metal ve elektronik cihazlarda olumsuzluklara neden olabilir: 1.Manyetik alan (mıknatıs): mıknatıstan etkilenen (ferromanyetik) metalden yapılmış cihazlar mıknatıslı ortamda yerinden oynayabilirler, 2. Kuvvetli radyofrekans alanı: cihazların elektronik aksamının düzgün çalışmamasına, ayarlarının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca radyofrekans dalgalar cihaz bölgesinde ısınmaya da neden olabilir. Gerek tel dikişler, gerek operasyon sırasında takılmış ve sonrasında yerinde bırakılmış geçici pil telleri, gerekse metalik klipsler, ferromanyetik özellikleri yoktur. Genel olarak, vücuda implante edilen implantlar ferromanyetik olmayan materyalden imal edilmiş (titanyum, nitinol, vb.) ‘’pasif’’ yapıda ise (elektronik ve manyetik aktif komponenti yoksa) ve MR ilişkili ısınma ile ilgili bir endişe yoksa hastalar işlem sonrası hemen çekime alınabilir. Bu sebeple gerekli durumlarda ilk bir kaç gün içinde bile MR incelemesinin güvenle yapılabileceği bilinmektedir.

Yardımcı Editör Notu:
Sternum kapamak için kullanılan metalik klipslerin ferromanyetik özelliği yoktur. Bu nedenle gerekli durumlarda MR çekilebilir.
Bölüm Editörü Notu: 
Koroner bypass cerrahisi sırasında kullanılan sternal tellerin ve vasküler klipslerin MR güvenliği açısından problem yaratmadığı kabul edilmektedir.